Na ziemi nie ma dwóch identycznych osób. To stwierdzenie dotyczy także bliźniąt jednojajowych. Wpływa na to zmienność, czyli występowanie różnic między osobnikami tego samego gatunku.
Ludzie należą do gatunku Homo sapiens - człowiek rozumny - więc wyróżniają ich pewne cechy gatunkowe wspólne dla wszystkich jego przedstawicieli.
Każdy posiada również cechy indywidualne, typowe tylko dla niego, które nie muszą się pojawiać u innych przedstawicieli gatunku. Cechami indywidualnymi u człowieka są unikatowe rysy twarzy, określony wzrok, kolor oczu oraz włosów, a także brzmienie głosu. Ta zmienność osobników obrębie gatunku jest wynikiem rozmnażania płciowego, dzięki któremu potomstwo dziedziczy cechy po rodzicach oraz wpływu środowiska.
Genetyka w różnych dziedzinach
W latach 50. XX wieku poznano budowę nośnika informacji genetycznej. Wydarzenie to okazało się dla nauki przełomowe. Pozwoliło dokonać innych, niezwykle cennych odkryć. Obecnie genetyka ma zastosowanie w wielu dziedzinach i nadal intensywnie się rozwija.
Genetyka w medycynie
Analiza DNA umożliwia stwierdzenie, czy dana osoba jest podatna na niektóre choroby np. choroby nowotworowe. Dzięki temu można zmodyfikować tryb życia tej osoby tak, aby zmniejszyć u niej ryzyko zachorowania.
Genetyka w archeologii
Od niedawna badacze mogli analizować materiał genetyczny pobrany od żyjących organizmów. Obecnie możliwe jest już badanie kopalnego DNA, pochodzącego od organizmów wymarłych setki, a nawet tysiące lat temu. Dostarcza ono informacje np. o cechach ludzi pierwotnych, a nawet o chorobach, na które zapadali.
Genetyka w kryminalistyce
Niemal codziennie w celu ustalenia tożsamości osób zaginionych oraz sprawców przestępstw wykonuje się testy genetyczne. Często nazywa się je genetycznym odciskiem palca, mimo że do ich przeprowadzenia nie są potrzebne linie papilarne z opuszka. Do badani wystarczy bowiem włos, ślina czy plama krwi. Zawierają one komórki, z których naukowcy uzyskują materiał genetyczny.
Genetyka w rolnictwie
W hodowli zwierząt i uprawie roślin człowiek już od tysięcy lat intuicyjnie wykorzystywał genetykę. Obserwując zwierzęta, starał się dopuszczać do rozrodu tylko osobniki wartościowe z punktu widzenia hodowli, np. mleczne krowy czy kury znoszące dużo jajek. Z kolei krzyżując rośliny o wybranych cechach, otrzymywał osobniki o przydatnych właściwościach. Na przykład krzyżując żyto i pszenicę otrzymał pszenżyto. Jest to zboże, które ma zarówno cechy żyta jak i pszenicy. Obecnie w uprawie roślin wykorzystuje się modyfikacje genetyczne. Dzięki nim można wyhodować rośliny odznaczające się zupełnie nowymi cechami, np. zachowujące dłużej świeżość pomidory czy kukurydzę o kolorowych ozdobnych kolbach.
~~ ~~ ~~
Pierwszy temat za nami. :) W następnej notce zajmiemy się nośnikiem informacji genetycznej czyli DNA. Na razie, do następnej!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz